Kuldīgā norisinājās seminārs par sociālo uzņēmējdarbību

sociali
Foto: Vineta Brūdere-Sedliņa

12. martā Kuldīgas novada pašvaldības aģentūrā “Sociālais dienests” norisinājās informatīvs seminārs par sociālo uzņēmējdarbību. Pasākuma idejas autore un semināra organizatore bija sociālās uzņēmējdarbības vēstniece Kuldīgas un Talsu novados Sarmīte Segliņa. Pasākums tika organizēts sadarbībā ar Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociāciju un British Council pārstāvniecību Latvijā.

S. Segliņa ikdienā strādā par vecāko grāmatvedi Sociālajā dienestā, bet pārējā laikā dedzīgi aizstāv sociālās uzņēmējdarbības idejas un mērķus. Viņa akcentēja, ka parasts uzņēmums iegūto peļņu īpašniekiem izmaksā dividendēs, bet sociālā uzņēmuma peļņa tiek investēta sabiedriskā labuma nodrošināšanai. Ar sociālo uzņēmējdarbību ir vieglāk pievērst sabiedrības un preses uzmanību, gūt atbalstu un piesaistīt finansējumu.

 Ar sociālo uzņēmumu palīdzību Kuldīgas novadā būtu nepieciešami pakalpojumi bērniem pēc ārpusģimenes aprūpes, piemēram, pusceļa mājas, sociālo prasmju darbnīcas utt. Tāpat jādomā par jauniem pakalpojumiem senioriem, piemēram, senioru grupu dzīvokļi. Nepieciešami uzņēmumi, kas ar savu peļņu būtu gatavi sakārtot degradētās teritorijas un vides objektus novadu pagastos. Semināra laikā Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas pārstāve Diāna Lapkis un S. Segliņa pārrunāja nākotnes idejas ar Rendas pagasta pārvaldes vadītāju Kristīni Kuzminu par Rendas pagasta attīstības iespējām. 

Šobrīd sociālo uzņēmumu darbības uzsākšanai un attīstīšanai pieejami dažādi atbalsta veidi, sākot ar izglītojošajiem pasākumiem līdz ievērojamam materiālajam atbalstam. Populārākie: ESF projekts “Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai”, LIAA Kuldīgas biznesa inkubatora atbalsts. Taču sociālajiem uzņēmumiem ilgtermiņā ir jāspēj nodrošināt peļņa.

Pateicoties S. Segliņas iniciatīvai, uz Kuldīgu bija uzaicināta Starptautiskā sociālās uzņēmējdarbības akseleratora “New Door” līdzdibinātāja un Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas padomes locekle Diāna Lapkis. Viņa uzsvēra, ka sociālajā uzņēmējdarbībā svarīgāka par peļņas gūšanu ir sociālo mērķu sasniegšana.

D. Lapkis seminārā informēja par Sociālās uzņēmējdarbības likuma darbību, kā arī par pieejamajiem atbalsta instrumentiem. Lektore uzskaitīja sociālās uzņēmējdarbības veiksmes stāstus, no kuriem vairāki ir dzimuši tieši Kurzemē. Piemēram, Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas absolventa Valtera Krētaiņa speciāli radītu palīgierīci bērniem ar kustību traucējumiem, uzņēmuma “BlindArt”produktus, kuru ražošanā tiek iesaistīti cilvēki ar redzes traucējumiem, kas veido grāmatas, traukus, spilvenus, pufus un citus dizaina priekšmetus, kas veiksmīgi tiek pārdoti ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs. 

Semināra izskaņā D. Lapkis citēja ebreju tiesību zinātnieka Maimonīda atziņu: “Augstākais labdarības veids ir palīdzēt cilvēkam atrast darbu, pašam to nodarbināt vai atbalstīt cilvēku sava uzņēmuma dibināšanā, lai viņam nevajadzētu būt atkarīgam no citiem”.

Ja iedzīvotājiem radušās idejas vai nepieciešama informācija par sociālo uzņēmējdarbību, var vērsties pie sociālās uzņēmējdarbības vēstnieces Sarmītes Segliņas, tālrunis 26491820.

 

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav