Vārmes pagasts

www.varme.lv

Vārmes pagasts atrodas Kuldīgas novada austrumu daļā starp Saldu un Kuldīgu (23 km no Saldus un 22 km no Kuldīgas). Pagasta teritorija robežojas ar Skrundas novadu, Saldus novada Šķēdes un Jaunlutriņu pagastiem un Kuldīgas novada Snēpeles, Rumbas, Pelču un Kabiles pagastiem. Pagasta teritorija aizņem nepilnus 150 kv.km, pārsvarā (51%) tie ir mežu masīvi.

Vārmes pagasta pārvalde

Vārmes pagasta pārvalde

„Avotiņi”, Vārme, Vārmes pagasts, Kuldīgas novads, LV 3333
Pārvaldes vadītāja Lelde Ose
Tālr./fakss 63345306, 63374130
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Apskates objekti

Atpūtas parks „Aizupītes”

Parks izveidots 2011. gadā, realizējot ES projektu. Atpūtas parka tālākajā galā aiz kalna izveidots bērnu rotaļu laukums, kurā var rotaļāties dažāda vecuma bērni. Parka centrālajā daļā uzstādīts dalības jeb analemmatiskais saules pulkstenis. Atšķirībā no tradicionālajiem saules pulksteņiem, tas rāda laiku tikai sadarbībā ar cilvēku – ar Tevi! Šādi pulksteņi ir liels retums, tādēļ izmanto iespēju! Aprēķinu autors ir Latvijas Astronomijas biedrības projektu vadītājs Dr.sc.comp. Mārtiņš Gills. Saules pulkstenī izmantoti īpaši meklētie Vārmes laukakmeņi. Romantiku parkam piedod dīķī ievietotā strūklaka, kura, naktī izgaismota, paver īpaši skaistu skatu.

Estrāde „Liepu birzs”

Uzcelta 1978. gadā. Iecienīta vārmenieku atpūtas vieta vasarās, kad šeit notiek dažādi kultūras un atpūtas pasākumi – koncerti, teātri, tradīciju svētki. Tuvākajā un tālākajā apkārtnē „Liepu birzs” iecienīta ar vasaras zaļumballēm. Pēc notikušā ugunsgrēka 2006. gadā estrāde atjaunota iepriekšējā veidolā.

Nūjošanas un pastaigu taka

Taku 2010. gadā izveidoja biedrība „Vārme”, realizējot Eiropas Savienības projektu. Taka paredzēta dažādām sportiskām aktivitātēm brīvā dabā. Izveidotas arī atpūtas un ugunskura vietas.

Vārmes pamatskola

Vārmes pamatskola atrodas Vārmes muižas barona pilī kopš 1926. gada. Muižas ēku 1830. gadā uzcēla vācu barons Brinkens. Skolas dendroloģiskajā parkā aug retas koku sugas – Veimuta priede, Kalna priede, Eiropas lapegle, Punktētā vilkābele, Dižskabārdis, Amerikas osis, Pelēkais riekstkoks, Baltā apse, Balzāmapse, Sniegbaltā apse.

Omiķu grava

Dolomīta atsegumi Šķēdes upes kreisajā krastā, augšdevona Mūru svītas statotips. Kopš 1977. gada dabas aizsardzības objekts. 2000. gadā šeit izveidota atpūtas vieta.

Piemiņas birzs

Kuldīgas – Saldus autoceļa malā 1942. gadā izveidotā piemiņas vieta Baigajā gadā uz Sibīriju izsūtīto vārmenieku piemiņai, iestādot liepu sievai, ozolu vīram. 1988. gada Ziemassvētkos šeit atklāja piemiņas zīmi – vienu no pirmajām Latvijā. Piemiņas zīmes pakājē ierakta kastīte ar smiltīm, kas tika atvesta šim nolūkam no Omskas Sibīrijā, kur savu pēdējo atdusas vietu guvuši daudzi izsūtītie tautieši.

Vārmes Sv.Miķeļa baznīca

Vārmes Sv.Miķeļa baznīca ir celta laikā no 1661. līdz 1663. gadam. Baznīca ugunsgrēkā nodega 1971. gadā un tās atjaunošana sākās 1995. gadā.

Sabiedriskā dzīvē Vārmes pagastā

Jauktais vokālais ansamblis „Atbalss”

2013. gadā mainījās ansambļa vadītājs un arī dalībnieku sastāvs. Ansambli vada Inese Krūmiņa. Ansamblis ar savu uzstāšanos piedalījies vairākkārt Vārmes pagasta un Kuldīgas novada pasākumos – brīvdabas estrādes “Liepu birzs” sezonas atklāšanas koncertos, Līgo svētkos, Vārmes pamatskolas koncertos, Kuldīgas novada Tautas mākslas svētkos. Turpinot iesākto tradīciju, ansambļa vadītāja Inese Krūmiņa veido koncerta programmu labdarības koncertam „Torņu sasaukšanās” Vārmes Sv.Miķeļa baznīcā, kurā dalību ņem arī ansamblis „Atbalss”. Ansamblis viesojies un koncertējis pasākumos Pelčos, Turlavā, Skrundā, Kuldīgā, Ādažos. Ansamblim ir labi rezultāti Kuldīgas novada skatēs.

Amatierteātris „Es un Tu”

Amatierteātra vadītāja ir Lida Čevere. Amatierteātris darbojas kopš 2007. gada. Kolektīvā apvienojušies dažāda vecuma cilvēki, kuriem patīk „dulloties” un kuri mīl spēlēt teātri. Kolektīvs ir ļoti radošs un talantīgs. Katru sezonu tiek iestudēta viena luga. Savas lugas amatierteātris izrādījis tuvākos un tālākos Latvijas novados, piedalījušies dažādos festivālos un salidojumos. Amatierteātris “Es un Tu” bija Vispārējo latviešu dziesmu un Deju svētku dalībnieks 2018.gadā un izrādi “Tie paši oši” (E.Sniedze) spēlēja uz Dailes teātra skatuves.

Bez kolektīva klātbūtnes un darbošanās nav iedomājami Vārmes pagasta kultūras pasākumi.

Vidējās paaudzes deju kolektīvs „DimDari’

Deju kolektīva vadītāja ir Liene Belova, koncertmeistare Inese Egle. Kolektīvs dibināts 2010.gadā. Ar savu uzstāšanos dejotāji piedalījušies koncertos Ventspilī, Carnikavā, Bauskā, Liepājā, Jelgavā, Alsungā, Bauskā, Limbažos, kā arī starptautiskā festivālā Turcijā (2011.gadā) un Zviedrijā pie Stokholmas deju kolektīva "Zibenītis" tā jubilejas koncertā, kur dejoja kopā ar latviešu tautas deju kolektīviem no Īrijas, Spānijas un Šveices (2017.gadā). DimDari piedalījās arī starptaustiskajā festivālā “Sudmaliņas” (2019. gadā)

Kolektīvs bijis Vispārējos latviešu dziesmu un  Deju svētku dalībnieks 2013.gadā un 2018.gadā.

Florbola komanda „Vārme”

Florbola komandas treneris ir Artis Urbanovičs. Komanda dibināta 2013. gadā. Šobrīd komandā spēlē 16 dalībnieki. Pateicoties Vārmes uzņēmējiem un Vārmes pagasta pārvaldei, komanda spēlē Latvijas Florbola čempionāta 2. līgā. Florbolisti aktīvi piedalās arī citās sacensībās un turnīros visā Latvijā. Katru gadu septembrī vārmenieki savā sporta hallē uzņem viesus, lai cīnītos par Vārmes florbola kausu. Vārmē aug arī jaunā florbolistu maiņa.

Līnijdeju grupa „Romance”

Vārmes līnijdejotāju grupa izveidota 2006.gadā, un tās pirmais vadītājs - Aleksandrs Lange. Viņa vadībā līnijdejotājas piedalījās Baltijas kantri  - vesterna deju čempionātos (BCWDC), iegūstot godalgotas vietas. Vārmes līnijdejotājas 2011. gadā ieguva čempionu titulu Latvijas kantri - vesterna deju čempionātā (LKVDC). Kopš 2013. gada kolektīvu vada Ineta Ezermale, kura ir kopā ar Vārmes līnijdejotājiem jau no grupas dibināšanas dienas.
Kolektīvs nosaukumu "Romance" ieguva 2014. gadā, pēc viesošanās Valdgales dzirnavās. Dzirnavu saimnieks Džuzepe Rikardi ir grupas vārda došanas iniciators.
"Romance" ir ļoti draudzīgs kolektīvs, ar īpašu attieksmi pret jaunajiem dejotājiem, kuri katru sezonu tiek laipni uzņemti, un apmācīti dejas solī. Grupā ir izveidojušās tradīcijas - Ziemassvētku nodarbība, Sezonas Sākuma un Noslēguma nodarbība. Kolektīvs regulāri apmeklē "linedance" pasākumus, kurus organizē citi līnijdejotāji Latvijā.
"Romance" 2016.gada novembrī Vārmes sporta hallē ar koncertu "Ceļojums telpā un laikā" atzīmēja savu 10 gadu pastāvēšanas jubileju. Šobrīd Vārmes līnijdejotāji aktīvi piedalās Vārmes pagasta kultūras dzīvē, ar saviem priekšnesumiem kuplinot dažādus pasākumus. "Romanci" bieži aicina dejot arī pasākumos citos pagastos Kuldīgas, Saldus un Brocēnu novados. Ik reiz, kad "Romance" sniedz savu kārtējo priekšnesumu, līnijdejotājas savai publikai cenšas parādīt, ka līnijdejas ir ļoti daudzveidīgas, krāšņas un skatāmas. 

Jauniešu iniciatīvu centrs „Čiekurs”

Jauniešu iniciatīvu centra vadītāja ir Dace Krūmiņa.  Centrs izveidots 2008. gadā, realizējot LR Bērnu un ģimenes lietu ministrijas projektu, to apmeklē jaunieši vecumā no 13 – 25 gadiem. Ar inovatīvām idejām jaunā paaudze brīvprātīgi darbojas centra ietvaros, un atbalsta dažādus pagasta kultūras un sabiedriskos pasākumus. “Čiekurs” piedalās Jauniešu dienās Nīcā, Talsos, Saldū, Kuldīgā un citās pilsētās. Regulāri ar savu dalību atbalsta “Eņģeļi pār Latviju” Usmas baznīcas koncertā. “Čiekura” koordinatores ir Marisa Šneidere un Anna Grinkeviča.