Vārmes pagasts

www.varme.lv

Vārmes pagasts atrodas Kuldīgas novada austrumu daļā starp Saldu un Kuldīgu (23 km no Saldus un 22 km no Kuldīgas). Pagasta teritorija robežojas ar Skrundas novadu, Saldus novada Šķēdes un Jaunlutriņu pagastiem un Kuldīgas novada Snēpeles, Rumbas, Pelču un Kabiles pagastiem. Pagasta teritorija aizņem nepilnus 150 kv.km, pārsvarā (51%) tie ir mežu masīvi.

Vārmes pagasta pārvalde

Vārmes pagasta pārvalde

„Avotiņi”, Vārme, Vārmes pagasts, Kuldīgas novads, LV 3333
Pārvaldes vadītāja Lelde Ose
Tālr./fakss 63345306, 63374130
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Apskates objekti

Atpūtas parks „Aizupītes”

Parks izveidots 2011. gadā, realizējot ES projektu. Atpūtas parka tālākajā galā aiz kalna izveidots bērnu rotaļu laukums, kurā var rotaļāties dažāda vecuma bērni. Parka centrālajā daļā uzstādīts dalības jeb analemmatiskais saules pulkstenis. Atšķirībā no tradicionālajiem saules pulksteņiem, tas rāda laiku tikai sadarbībā ar cilvēku – ar Tevi! Šādi pulksteņi ir liels retums, tādēļ izmanto iespēju! Aprēķinu autors ir Latvijas Astronomijas biedrības projektu vadītājs Dr.sc.comp. Mārtiņš Gills. Saules pulkstenī izmantoti īpaši meklētie Vārmes laukakmeņi. Romantiku parkam piedod dīķī ievietotā strūklaka, kura, naktī izgaismota, paver īpaši skaistu skatu.

Estrāde „Liepu birzs”

Uzcelta 1978. gadā. Iecienīta vārmenieku atpūtas vieta vasarās, kad šeit notiek dažādi kultūras un atpūtas pasākumi – koncerti, teātri, tradīciju svētki. Tuvākajā un tālākajā apkārtnē „Liepu birzs” iecienīta ar vasaras zaļumballēm. Pēc notikušā ugunsgrēka 2006. gadā estrāde atjaunota iepriekšējā veidolā.

Nūjošanas un pastaigu taka

Taku 2010. gadā izveidoja biedrība „Vārme”, realizējot Eiropas Savienības projektu. Taka paredzēta dažādām sportiskām aktivitātēm brīvā dabā. Izveidotas arī atpūtas un ugunskura vietas.

Vārmes pamatskola

Vārmes pamatskola atrodas Vārmes muižas barona pilī kopš 1926. gada. Muižas ēku 1830. gadā uzcēla vācu barons Brinkens. Skolas dendroloģiskajā parkā aug retas koku sugas – Veimuta priede, Kalna priede, Eiropas lapegle, Punktētā vilkābele, Dižskabārdis, Amerikas osis, Pelēkais riekstkoks, Baltā apse, Balzāmapse, Sniegbaltā apse.

Omiķu grava

Dolomīta atsegumi Šķēdes upes kreisajā krastā, augšdevona Mūru svītas statotips. Kopš 1977. gada dabas aizsardzības objekts. 2000. gadā šeit izveidota atpūtas vieta.

Piemiņas birzs

Kuldīgas – Saldus autoceļa malā 1942. gadā izveidotā piemiņas vieta Baigajā gadā uz Sibīriju izsūtīto vārmenieku piemiņai, iestādot liepu sievai, ozolu vīram. 1988. gada Ziemassvētkos šeit atklāja piemiņas zīmi – vienu no pirmajām Latvijā. Piemiņas zīmes pakājē ierakta kastīte ar smiltīm, kas tika atvesta šim nolūkam no Omskas Sibīrijā, kur savu pēdējo atdusas vietu guvuši daudzi izsūtītie tautieši.

Vārmes Sv.Miķeļa baznīca

Vārmes Sv.Miķeļa baznīca ir celta laikā no 1661. līdz 1663. gadam. Baznīca ugunsgrēkā nodega 1971. gadā un tās atjaunošana sākās 1995. gadā.

Sabiedriskā dzīvē Vārmes pagastā

Jauktais vokālais ansamblis „Atbalss”

2013. gadā mainījās ansambļa vadītājs un arī dalībnieku sastāvs. Ansambli vada Inese Krūmiņa, koncertmeistars Gunārs Vecpūlis. Ansamblis ar savu uzstāšanos piedalījies vairākos Vārmes pagasta un Kuldīgas novada pasākumos – Vārmes bibliotēkas jubilejā, Līgo svētkos, Vārmes pamatskolas koncertos, Kuldīgas novada Tautas mākslas svētkos. Turpinot iesākto tradīciju, ansambļa vadītāja Inese Krūmiņa veido koncerta programmu labdarības koncertam „Torņu sasaukšanās” Vārmes Sv.Miķeļa baznīcā, kurā dalību ņem arī ansamblis „Atbalss”. Ansamblis viesojies un koncertējis pasākumos Pelčos, Turlavā, Skrundā, Ādažos. 2015. gada Kuldīgas novada vokālo ansambļu skatē ansamblis ieguva 2. kategoriju (39,33 punkti).

Amatierteātris „Es un Tu”

Amatierteātra vadītāja ir Lida Čevere. Amatierteātris darbojas kopš 2007. gada. Kolektīvā apvienojušies dažāda vecuma cilvēki, kuriem patīk „dulloties” un kuri mīl spēlēt teātri. Kolektīvs ir ļoti radošs un talantīgs. Katru sezonu tiek iestudēta viena luga. Savas lugas amatierteātris izrādījis tuvākos un tālākos Latvijas novados, piedalījies dažādos festivālos un salidojumos. Bez kolektīva klātbūtnes un darbošanās nav iedomājami Vārmes pagasta kultūras pasākumi.

Vidējās paaudzes deju kolektīvs „DimDari’

Deju kolektīva vadītāja ir Zita Serdante. Šis ir jaunākais pagasta pašdarbības kolektīvs, darbojas kopš 2010. gada. Kolektīva lielākie sasniegumi – piedalīšanās XXV Vispārējos latviešu dziesmu un XV Deju svētkos 2013. gadā.

Florbola komanda „Vārme”

Florbola komandas treneris ir Artis Urbanovičs. Komanda nodibināta 2013. gadā. Šobrīd komandā spēlē 16 dalībnieki. Pateicoties Vārmes uzņēmējiem un Vārmes pagasta pārvaldei, komanda spēlē Latvijas Florbola čempionāta 2. līgā. Florbolisti aktīvi piedalās arī citās sacensībās un turnīros visā Latvijā. Katru gadu maija sākumā vārmenieki savā sporta hallē uzņem viesus, lai cīnītos par Vārmes florbola kausu. Vārmē aug arī jaunā florbolistu maiņa.

Jauniešu iniciatīvu centrs „Čiekurs”

Jauniešu iniciatīvu centra vadītāja ir Dace Suhareva. Centrs izveidots 2008. gadā, realizējot LR Bērnu un ģimenes lietu ministrijas projektu, to apmeklē jaunieši vecumā no 13 – 17 gadiem. Ar inovatīvām idejām jaunā paaudze darbojas centra ietvaros un atbalsta pagasta kultūras un sabiedriskos pasākumus.