Aicina uz Kārļa Davidova piemiņas koncertu

čells, koncerts, Kuldīga, Ernesta Vīgnera Kuldīgas mūzikas skola
Publicitātes foto

No 27. aprīļa līdz 3. maijam mūsu senās pilsētas namus un ielas atkal pieskandinās mūzikas skaņas, jo uz 11. Starptautisko Kārļa Davidova čellistu konkursu būs ieradušies jaunie mūziķi no tuvām un tālām zemēm. Taču jau 4. martā konkurss tiks ieskandināts ar Kārļa Davidova piemiņas koncertu, atzīmējot izcilā čellista, pedagoga un komponista dzimšanas dienu.

1838. gada martā Kuldīgā ārsta ģimenē piedzima zēns, kuram vecāki deva vārdu Kārlis. Kā liecina Sv. Katrīnas baznīcas grāmatas ieraksts, viņa krustvecāki bija vietējie Kurzemes muižnieki Vilhelmīne un Eduards Hāni, tāpēc kristību apliecībā ierakstīts: Kārlis Vilhelms Eduards Davidovs. Drīz pēc zēna piedzimšanas ģimene pārceļas uz dzīvi Maskavā, tur pabeigta Maskavas universitātes Fizikas un matemātikas fakultāte, bet līdztekus jau no agras bērnības daudz uzmanības veltīts mūzikai. Papildināties kompozīcijā un čella spēlē K. Davidovs dodas uz Leipcigu. Viņa talants drīz vien tiek pamanīts, un viņš kļūst par Leipcigas konservatorijas profesoru un solistu vietējā Gevandhauza orķestrī. 1862. gadā, kad Pēterburgā dibina pirmo mūzikas augstskolu Krievijā, viņš tiek aicināts uz Pēterburgu, un drīz viņa čella klase kļūst par paraugu ne vien Krievijā, bet arī aiz tās robežām. Vēl jo nozīmīgāks mūzikas vēsturē ir laiks, kad K. Davidovs ir Pēterburgas konservatorijas direktors. Krievu komponists A. Borodins, raksturojot  K. Davidovu, teicis: “Viņš bija gudrs, laikmetīgs, attīstīts un izglītots direktors.”

Trešdien, 4. martā, plkst. 16.00  Kuldīgas Mākslas nama izstāžu zālē notiks K. Davidova piemiņas koncerts. Koncertā piedalīsies E. Vīgnera Kuldīgas mūzikas skolas kamerorķestris, skolas audzēkņi un pedagogi, bet īpašs prieks par mūsu viesiem. Pirms diviem gadiem K. Davidova konkursa grupā “Cerība” sevi pārliecinoši pieteica J. Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas Anitas Rozes čella klases audzēknis Reinis Rudzītis. 2019. gada novembrī viņš kļuva par J. Sibeliusa (instrumentālistu) konkursa laureātu grupā “Jaunais talants”. Konkursā Somijā un arī koncertā Kuldīgā viņš muzicēs kopā ar koncertmeistari Eviju Auziņu. Otrs jaunais čellists, divpadsmitgadīgais Adrians Kolčs, sevi pierādījis 2018. gadā Latvijas mūzikas skolu stīgu instrumentu audzēkņu valsts konkursā, iegūstot 3. vietu. Šogad Adrians izmēģinās savus spēkus K. Davidova čellistu konkursā aprīļa beigās. Adriana koncertmeistare ir Signe Rostoka. Koncerta programmā būs K. Davidova, J. Mediņa, J. S. Baha, V. A. Mocarta un citu komponistu skaņdarbi.

Pēc piemiņas koncerta sāksies intensīva gatavošanās vērienīgajam čellistu konkursam. Turpinot labi iesākto tradīciju, paralēli konkursam norisināsies arī  “Čella svētki Kuldīgā”, piedāvājot interesantu čella mūzikas programmu plašākai auditorijai. 

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav