Atklāj Kuldīgu no jauna Aivara un Indara Vētrāju fotogrāfijās

Aivars un Indars Vētrāji

12. jūnijā plkst. 17.30 Kuldīgas novada muzejā tiks atklāta Aivara un Indara Vētrāju fotoizstāde “Mana Kuldīga”, kurā varēs aplūkot abu kuldīdznieku uzņemtās fotogrāfijas, kas ataino pilsētvidi un pilsētas ikdienas ainas.

“Mana Kuldīga” autori ir tēvs un dēls, kurus abus vieno aizrautība fotografēt. Abi fotogrāfi ir Kuldīgas foto kluba “Divas upes” dalībnieki. Fotogrāfijās notverti mirkļi, noskaņas un gaismu spēles, kas atklāj Kuldīgu gan ierastā, gan mazliet citādākā rakursā. Fotoizstāde rosina aizdomāties par dzīvi vēsturiskajā un tūristu iemīļotajā mazpilsētā, ļaujot apmeklētājam nedaudz ielūkoties Kuldīgas dzīves aizkulisēs. Fotogrāfijās atpazīstamās pilsētas ainavas mijas ar noslēpumainajām, tikai Kuldīgai raksturīgajām jumtu, durvju, logu un pagalmu ainām.

Fotogrāfs A.Vētrājs stāsta, ka ideja par fotoizstādi “Mana Kuldīga” radusies, staigājot pa pilsētu: “Izstādes koncepcijas doma radās agri no rīta. Pa Kuldīgas vecpilsētu staigājot, nav, kur kāju nolikt, – viss vecais nāk virsū. Tā nu uz mūsdienu fotogrāfijas uzliku vēsturisko.”

Arī fotogrāfs I.Vētrājs bieži dodas pastaigā pa pilsētu, jo aizraujas ar ielu fotogrāfiju. Šis stils viņu saista, jo tas, lai arī reizēm skarbs, tomēr vienmēr ir īsts: “Es esmu par īstām lietām. Fotogrāfijās redzamais ir patiess, nav izmainīts nekas. Tām ir atņemtas krāsas, jo tās traucē saskatīt būtisko. Šajā izstādē ir redzama tikai maza daļa no sabildētā fotomateriāla. Šis ir mans skats uz manu pilsētu un tās iedzīvotājiem no neierasta leņķa un neierastām vietām. Fotogrāfijas atklāj jaunu skatpunktu uz vietām, kurām vai nu ikdienas steigā paskrienam garām, vai pat nepamanām, ka tādas ir.”

Aivars Vētrājs dzimis 1957. gadā Īvandē un lielāko daļu dzīves nodzīvojis Kuldīgā. Pirmo fotoaparātu viņam nopirka mamma, kad dēlam bija 11 gadu, savukārt interese par fotogrāfiju Aivaram pirmoreiz radusies kāda Īvandes kaimiņa fotolaboratorijā, un to pamanījusi klases audzinātāja Ruta Raduma. Savukārt vidusskolā liela ietekme uz fotografēšanas prasmes attīstību un personības veidošanos bijusi klases audzinātājai Skaidrītei Reķei, kad Aivars un klasesbiedri no 11.c klases aizrāvušies ar novadpētniecību un skolas muzeja veidošanu. Tas vēlmi apgūt fotomākslu vēl vairāk pastiprinājis, tāpēc vēlāk viņš izmācījies par kino foto kolektīvu vadītāju Rīgas Kultūras un izglītības darbinieku tehnikumā.

Kopš 1982. gada Aivars strādā par fotogrāfu laikrakstā “Padomju dzimtene”, ko šobrīd visi pazīst kā laikrakstu “Kurzemnieks”. Viņa fotogrāfijas redzamas gan grāmatā “Sajūti Kuldīgu”, gan uz Raimonda Paula diska “Tā dzīvo Kuldīgā” vāka. Aivara fotouzņēmumus bijis iespējams aplūkot daudzās izstādēs, pēdējā no tām bija par godu Ēvaldam Valteram, kurā varēja aplūkot viņa un Ievas Benefeldes fotogrāfijas.

Jau trešo gadu Indars Vētrājs ir atgriezies savā dzimtajā pilsētā, Kuldīgā. Pirms tam vairākus gadus viņš dzīvojis Rīgā. Pa šo laiku Indars piedalījies vairākās fotoizstādēs, savukārt 2017. gadā viņa labākās fotogrāfijas bija aplūkojamas personālizstādē „The Best Of Me” teātra namā “Jūras vārti”.

Fotografēšanas prasmes Indars apguvis pats, taču ļoti liels atbalsts bijis tētis un viņa dotie padomi: ”Mācījies fotografēšanu neesmu. Viss apgūts pašmācības ceļā, vērojot, kā to dara profesionāļi, tajā skaitā, mans tēvs. Es uzaugu fotolaboratorijā, skatoties, kā fotopalielinātājs "uznes" bildi uz balta fotopapīra, kuru pēc tam iegremdēja attīstītājā, un tad uz fotogrāfijas pamazām parādījās arī pati bilde. Esmu bērnībā braucis līdzi uz avīzes nosūtītajām vietām un vērojis, kā notiek fotografēšana izbraukuma apstākļos. Jau no mazotnes mājās vienmēr ir bijuši ar fotogrāfiju saistīti žurnāli. Visas savas zināšanas esmu ieguvis pats, bet trūkstošās vai tehniski sarežģītās lietas vienmēr esmu jautājis tētim.”

Izstāde muzejā skatāma no 12. jūnija līdz 14. jūlijam.

Ieeja bez maksas

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav