Mīti un patiesība par 1919. gada notikumiem Kuldīgā un Latvijā

1919

7. februārī plkst. 13.00 Kuldīgas Mākslas namā notiks Kuldīgas novada muzeja rīkots informatīvs seminārs, veltīts Gotlība sētā un citur Kuldīgā bojāgājušo baltā terora upuru piemiņai. Seminārā par Latvijas Neatkarības karu stāstīs Latvijas Kara muzeja vēsturnieks Kristaps Pildiņš, savukārt Kuldīgas novada muzeja pētnieks Pēteris Pabērzs atklās vēl līdz šim nedzirdētus faktus par 1919. gada notikumiem Kuldīgā.

1918. gada 18. novembrī tika dibināta neatkarīga Latvija, ar ko sākās politiska un neilgi pēc tam arī militāra cīņa par neatkarības nosargāšanu. Jau drīz pēc Latvijas Republikas proklamēšanas Sarkanā armija iebruka Latvijā, un līdz 1919. gada janvāra beigām lielinieki bija okupējuši lielāko daļu valsts teritorijas. Februārī pretlielinieciskajiem spēkiem izdevās atgūt Kuldīgu un Ventspili, bet 3. martā sākās uzbrukums, kas vainagojās ar panākumiem – 22. maijā tika atgūta Rīga. 

Vēsturnieks Kristaps Pildiņš semināra 1. daļā atgādinās klausītājiem par nemierīgo situāciju nupat dibinātajā Latvijā, militārajām veiksmēm un neveiksmēm 1919. gada ziemā un pavasarī. Savukārt pētnieks Pēteris Pabērzs pastāstīs par to, kas zināms par 1919. gada skarbajiem notikumiem Kuldīgā, par kuru bojāgājušajiem stāsta Līvijas Rezevskas  piemiņas siena 1919. gada upuriem Gotlība sētā Kuldīgā, kas atrodas 1905. gada parkā.

Vai tas ir mīts, ka Oskara Kalpaka komandētie latviešu spēki ir saistīti ar represijām pret Kuldīgas iedzīvotājiem 1919. gada janvārī un februārī? Cik liels ir bijis noslepkavoto cilvēku skaits baltā terora laikā Kuldīgā? Kas zināms par padomju laikos noklusēto sarkano teroru? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem varēs uzzināt muzeja informatīvajā seminārā 7. februārī.

Sadarbībā ar Kuldīgas Galveno bibliotēku semināra 2. daļā tiks demonstrēta dokumentālā filma “Bermontiāda” (2009), kas stāsta par trauksmainajiem notikumiem 1919. gada rudenī, kad Rīgā izšķīrās modernās, pēc Pirmā pasaules kara radītās, Eiropas liktenis.

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav