“Dzīres Kuldīgā” programmu bagātinās īpašie viesi no dažādām valstīm

Publicitātes foto

Kuldīgas pilsētas festivāla “Dzīres Kuldīgā” programma šogad solās būt īpaši krāšņa – “Dzīrēs” viesosies un ar saviem priekšnesumiem kuldīdzniekus un   svētku viesus pārsteigs īpašie viesi no Francijas, Nīderlandes,  Slovākijas, Beļģijas un citām valstīm.

Jau pierasts, ka “Dzīres Kuldīgā” sākas ar iespaidīgu atklāšanas pasākumu. Šogad svētkus Kuldīgā atklās franču ielu teātra pionieri – grupa Transe Express. Franču mākslinieki kopumā jau uzstājušies 80 valstīs piecos kontinentos, dažādos pasaules mēroga pasākumos un pat Albērvilas un Londonas olimpiskajās spēlēs.  Viņu krāšņo un neatkārtojamo izrāžu pamatā ir spēja pārsteigt, ieinteresēt un iedvesmot, saglabājot ciešu kontaktu ar skatītājiem, esot tieši blakus vai pat augstu virs viņu galvām.

“Dzīru Kuldīgā” atklāšanas parādē 14.jūlijā plkst. 22.20, dodoties svētku atklāšanas parādē pa Piltenes, Smilšu un Pētera ielu uz pilsētas estrādi, franču mākslinieki svētku viesiem   piedāvās izrādi Milzu lelles un bundzinieki.  Piecmetrīgas operu dīvas kuplos krinolīnos, kuras apburs ar kristāldzidru balsu melodijām koku lapotņu augstumā, mazu, enerģisku un varen atraktīvu alvas zaldātiņu bundzinieku pulka pavadībā, veidos neaizmirstamu piedzīvojumu Kuldīgas ielās. Izrādi būs iespējams vērot arī otrreiz – pēc svētku atklāšanas koncerta un salūta franču mākslinieki dosies atpakaļceļā pa to pašu maršrutu.

Ar izrādi Krāsas, kuras dalībniekus žilbinoši fantastisko tērpu dēļ mēdzot saukt par staigājošām varavīksnēm, festivāla “Dzīres Kuldīgā” viesus piektdien un sestdien vairākās vietās pilsētā svētku viesus pārsteigs profesionālā ielu teātra grupa Pavana no Nīderlandes. Grupā darbojas garkāji – mūziķi, akrobāti un dejotāji –, kas savus skatītājus, neatkarīgi no to vecuma sajūsmina ar maģiskas mūzikas, elegantas horeogrāfijas un satriecoši skaistu tērpu kokteili. Iestudējumam, ko varēs baudīt Kuldīgā, piemītot gluži vai hipnotisks efekts, aicinot skatītājus doties iedomu lidojumā ar fantāzijas spārniem, izraujoties no ierastā un ikdienišķā.

Tāpat piektdien un sestdien “Dzīrēs Kuldīgā” būs pārstāvēta ielu dejas un pantomīmas grupa Spoguļu teātris no Slovākijas, kas pamatoti uzskatāma par svētku spožākajiem viesiem. Šī kolektīva  piedāvātā izrāde Spoguļu ģimene negaidītos sajūtu zibšņos un situāciju atspulgos liks uz labi zināmām lietām paskatīties no cita skatpunkta. Nonākot oriģinālā priekšnesuma humora, kustību, ekscentrisku deju, sirreālu kostīmu un vizuālu ilūziju pasaulē, katrs nevilšus kļūs par aktieri, saskatot spoguļu atspulgos daļiņu no savas dzīves vai aktīvi iesaistoties enerģisko aktieru izspēlētajās ainās.

Visas svētku dienas kuldīdzniekus un viesus ar jaunu groteski parodējošu karuseļinstalāciju Mazā manēža  iepriecinās beļģu grupas  Cie des Quatre Saisons mākslinieki,  kas Kuldīgā jau viesojušies 2014. gadā. Beļģu priekšnesumā darbosies astoņi koka un metāla tēli, kas simboliski ataino mākslinieku domas un rūpes par mūsu planētas nākotni, aicina aizraujošā ceļojumā 16 mazos līdzbraucējus līdz 12 gadu vecumam. Izrādes vērotāju iespaidus paspilgtinās īpaši tai gatavota muzikālā programma – performance.

Aizraujoša un unikāla  solās būt arī iespēja “Dzīrēs Kuldīgā” redzēt un dzirdēt  ielu ērģeles no Hāgas (Nīderlande). Šāda retro tehnikas brīnuma nokļūšanu Kuldīgā nodrošinājis Kuldīgas svētku apmeklētājiem labi zināmais kapteinis, skatītāju iecienītā pirātu kora De Stormvogels vadītājs Hanss Gronendāls, kuram izdevies pierunāt ērģeļu īpašnieku Peteru Dekkeru doties tik tālā ceļā. Nīderlande gan nav ielu ērģeļu dzimtene, bet holandiešu jūras braucēji, atvedot šos smalkmehānikas meistardarbus, iejūsmināja savus tautiešus tiktāl, ka tie ērģeles sāka būvēt paši, sacenšoties gan izskata krāšņumā, gan repertuāra daudzveidībā. Joprojām pārsteidz seno meistaru izdoma, sarežģītā mehānisma stabulēm un pat bungām liekot skanēt pēc īpašas dziesmu grāmatas – no caurumotām kartona loksnēm veidotas lentes, kuru krājums šo ērģeļu saimniekam neesot izspēlējams pat nedēļā! Nepalaidiet garām, kaut ko tādu Kuldīgā redzēsim un dzirdēsim pirmoreiz!

“Dzīrēs Kuldīgā” šogad viesosies arī Latvijas, Islandes, Zviedrijas un Norvēģijas radošākie jaunieši, kuri ekomākslas simpozija ART TO TRY ietvaros radīs un īstenos neparastas dizaina, mūzikas un ielu teātra idejas, kuru galvenā tēma būs vides aizsardzība. Mākslinieki un dizaineri īpaši iekārtotā mākslas dārzā Piltenes ielā 12 pārsteigs ar radošumu un spēju veidot krāšņus mākslas darbus no parastām pudelēm un citas stikla taras. Izstādes apskatīt un darbu autorus satikt varēsiet visās svētku dienās. Savukārt mūziķi darinās savus mūzikas instrumentus, kas taps no otrreiz izmantotiem materiāliem un skanējuma ziņā tiešām būs unikāli. Projekta dalībnieku prasmes un izdomu pilnībā varēsiet novērtēt tā noslēguma pasākumā Pielaiko un ielaiko, kas 1905.gada parkā notiks piektdien, 15.jūlijā, no 18.00 līdz 21.00.

Kuldīgas pilsētas festivāls “Dzīres Kuldīgā” šogad norisinās divdesmit pirmo reizi. Kuldīgas pilsētas festivāls ik gadu norisinās jūlija trešajā nedēļā. Kuldīga svētkus šogad svinēs no 14. līdz 17. jūlijam ar plašu un daudzveidīgu programmu, ar kuru iepazīties iespējams mājas lapā www.kuldiga.lv . Tā noteikti būs vislabākā nedēļas nogale šovasar!

Kuldīgas pilsētas festivālu “Dzīres Kuldīgā” rīko Kuldīgas novada Dome un Kuldīgas Kultūras centrs. 

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav