Aicina uz lustīgu līgošanu Kuldīgas novadā

Foto: Eduards Dambergs

Klāt vasaras saulgrieži – latviešiem izsenis tik nozīmīgie svētki, kad ar meijām un ziediem rotājam mājas, plūcam jāņuzāles un vijam svētku vainagus, kuram Jāņugunis un izbaudām gada visgarāko dienu un visīsāko nakti, cildinot dabu un auglību. Plašas iespējas svētku svinēšanai piedāvā Kuldīgas novads.

Lai kārtīgi iešūpotos svētku svinēšanai, Kuldīgā pirmais ielīgošanas pasākums norisināsies jau piektdien, 19. jūnijā, kad tūrisma vilcieniņš Ludis no plkst. 12:00 dosies braucienā pa pilsētu, vizinot Jāņa māti, Jāņa tēvu un Kuldīgas Kultūras centra folkloras kopas „Nārbuļi” dalībniekus un piestājot pie dažādām iestādēm un uzņēmumiem.

Svētku ieskaņā sestdien, 20. jūnijā, Kuldīgā norisināsies Kuldīgas novada tautas mākslas svētki „Veram vārtus saulgriežiem, lai nāk saule sētiņā”, kuros novada tautas mākslas kolektīvi – kopā vairāk nekā 700 dalībnieku, kas visu gadu darbojušies dažādos mākslas žanros un izpausmēs – cels ārā no pūra lādes visu skaisto un līksmo, ko gada tumšākajā laikā ir sarūpējuši – dziesmas, dejas, rotaļas un tautas tradīcijas. No plkst. 11:00 Pilsētas dārzā būs zāļu tirgus un koncerts, kurā muzicēs Kuldīgas novada vokālie ansambļi, kapelas un Kuldīgas saksofonisti, kā arī sadancos bērnu deju kolektīvs „Stariņš" un tautas deju ansamblis „Venta". 1905. gada parkā būs skatāmas vairākas izstādes. Savus darbus izrādīs tautas lietišķās mākslas studijas „Varavīksne” un „Ķocis”, tēlotājmākslas studija „Kuldīgas palete", Padures aušanas pulciņš „Andava”, Kuldīgas tautastērpa darināšanas klase „Pūralāde” un Kuldīgas novada muzeja rokdarbnieču kopa „Čaupe”. Būs skatāmas arī 3 foto izstādes – foto klubs „Divas upes" piedāvās apskatīt izstādi „Velo pēdas Kuldīgā”, Edgars Eglītis – izstādi ar nosaukumu „Nabagu iela”, bet Laura Gudzinska savu darbu izstādi nosaukusi „Sajūtu foto.” Tāpat 1905. gada parkā būs iespējams noskatīties arī četras amatierteātru izrādes – plkst. 11:30 būs skatāma Rumbas pagasta bērnu teātra izrāde „Neglītais pīlēns”, plkst. 12:15 – Rendas pagasta amatierteātra izrāde A.Brigadere „Sprīdītis”, plkst. 13:15 Kuldīgas Bērnu un jauniešu centra izrāde V.Plūdonis „Eža kažociņš” un plkst. 14:30 – Kurmāles pagasta amatierteātra izrāde E.Vulfs „Līnis murdā”.   Bet plkst. 19:00 ikviens aicināts uz svētku lielkoncertu Kuldīgas pilsētas estrādē. Koncertā uzstāsiesKuldīgas novada deju kolektīvi, kori, vokālie ansambļi un vieskolektīvi. Pēc koncerta būs zaļumballe. Visos pasākumos ieeja – bez maksas.

Pirmdien, 22. jūnijā, plkst. 20:00 Kuldīgas pilsētas estrādēvarēs noskatīties visu laiku visvairāk skatīto izrādi – Rūdolfa Blaumaņa „Skroderdienām Silmačos” – tautā iemīļotu Dailes, Nacionālā un Valmieras teātra aktieru, kā arī lielisku estrādes solistu izpildījumā. Izrādes laikā, kā jau īstiem līgotājiem pienākas, ieplānota arī gardu ēdienu un dzērienu baudīšana, bet pirmsjāņu rosību papildinās neliels gadatirgus. Tādēļ skatītāji laipni aicināti ierasties jau no plkst. 18:00. Biļetes pieejamas iepriekšpārdošanā Biļešu paradīzes kasēs, kā arī būs nopērkamas estrādēs pirms izrādes.

Līgo vakarā otrdien, 23. jūnijā, Kuldīgā tradicionāli Jāņuguni iedegs Pilsētas dārzā. Pirmos jāņabērnus ar līgotnēm, pīrāgiem, sieru un alu Pilsētās dārzā pulksten 23.00 sagaidīs Jāņa tēvs un Jāņa māte. Būs saulgriežu rituāli, dziesmas un dejas. Līdz rīta gaismai kājas izlocīt palīdzēs grupa „Fokši”. Ieeja pasākumā – bez maksas.

Iespēja izbaudīt Līgo svētku tradīcijas svētku laikā būs arī Kuldīgas novada pagastos:

ĒDOLĒ

 • 23. jūnijā 20.00 Dzirnavu dārzā pie ugunskura – Ēdoles kultūras nama pašdarbnieku koncerts „Ielīgosim Jāņus!”; 22.00 Dzirnavu dārzā – Zaļumballe. Spēlēs muzikants no Ventspils.

KABILĒ

 • 23. jūnijā 19.00 pulcēšanās Mīlestības pussalā pie skolas dīķa – sportiskās Līgo atrakcijas; 21.00 – puspliko skrējiens apkārt dīķim; 23.00 – 4.00 parka estrādē – Līgo nakts balle. Lustīgus dančus spēlēs Banchiks (Artūrs Bānis). Ieeja bez maksas. Līdzi jāņem jāņuzāles, groziņš ar nepieciešamo jautram vakaram un naktij.

KURMĀLĒ

 • 22. jūnijā 20.00 Kurmāles Pagastmājas pagalmā – Jāņu ielīgošana. Koncertā piedalās Snēpeles deju kolektīvs, Turlavas amatierteātris, Kurmāles sieviešu vokālais ansamblis.
 • 23. jūnijā 22.00 Vilgāles estrādē – ugunskura iedegšana un dejas. Par mūziku parūpēsies Edgars.

LAIDOS

 • 21. jūnijā no 19.00 Rudes muižas parkā – Vasaras saulgrieži. Jāņuzāļu lasīšana, viju un vainagu pīšana, svinību vietas ierīkošana.  Rituālo ugunskuru un pūdeles degšana, saulītes pavadīšana un sagaidīšana, latviskie danči, rotaļas un līgošana. Līdzi ņemt līksmu prātu un vēlmi līdzdarboties, cienastu paša vēderam un piemērotu drēbju kārtu. Ieeja un telšu vietas bez maksas.

PELČOS

 • 22. jūnijā 18.00 laukumā pie tautas nama – Viktora Zemgaļa koncerts. Ieeja brīva.
 • 22. jūnijā 21.00 laukumā pie tautas nama – Līgo balle kopā ar Brenču muzikantiem. Ieeja brīva.

RENDĀ

 • 21. jūnijā 19.30 lejā pie Abavas – vasaras sākuma ieskandināšana un lielā ugunskura aizdegšana.
 • 21. jūnijā 20.00 Rendas estrādē – Turlavas amatierteātra izrāde „Salidojums”. 22.00 – Jāņu nakts ielīgošanas zaļumballe ar grupu „Liepavots”. Ieeja uz visiem pasākumiem bez maksas.

RUMBĀ

 • 23. jūnijā 21.00 „Bukaišos” – zaļumballe „Ielīgo Jāņus Rumbas pagastā”.

SNĒPELĒ

 • 22. jūnijā – apraudzīsim pagasta ļaudis pirmssvētku laikā, godināsim Jāņus un Līgas, dziedāsim līgodziesmas.

TURLAVĀ

 • 23. jūnijā 20.00 Dižgaiļu parka estrādē – Līgo pasākums. Pašdarbnieku iestudēta teātra izrāde un Līgo balle.

VĀRMĒ

 • 23. jūnijā 18.00 Vārmes brīvdabas estrādē „Liepu birzs”, Vārmes Jāņu un Līgu godināšana. Piedalās amatierteātris „Es un Tu”, Vārmes JVA „Atbalss” un VPDK „DimDari”.
 • 23. jūnijā 23.00 – Līgo balle. Spēlē grupa „Lietus Blūzs”. Ieeja brīva.