Festivāla „Dzīres Kuldīgā” laikā būs skatāmas vairākas izstādes

Foto: Eduards Dambergs

Sastādot Kuldīgas pilsētas festivāla „Dzīres Kuldīgā” pasākumu programmu, nav aizmirsts arī par mākslas mīļotājiem – svētku laikā no ceturtdienas, 16. jūlija, līdz pat svētdienai, 19. jūlijam, pilsētā būs skatāmas dažādas izstādes.

Kuldīgas novada muzejā – „Gleznotājas” un „Virtuves impērija”

Kuldīgas novada muzejs, kas atrodas Pils ielā 5, par godu svētkiem sarūpējis divas jaunas izstādes.

Ceturtdien, 16. jūlijā, plkst. 17:00 visi interesenti laipni aicināti uz izstādes „Gleznotājas” atklāšanu. Izstādē būs skatāmi pazīstamās gleznotājas Helēna Heinrihsone un viņas audzēkņu – Jolantas Ozollapas, Anitas Putniņas, Anitas Biedriņas un Kristīnes Skrastiņas – darbi. „Mācīties gleznot nozīmē mācīties redzēt. Kopā esam apmēram 5 gadus, ar Jolantu Ozollapu – vairāk nekā 10. No pirmajiem dabas studēšanas soļiem līdz mākslas tēla klātbūtnei gleznā. Regulāri strādājot, veidojas savs, individuāls rokraksts. Atsakoties no daudz kā sadzīvē, atrodot laiku gleznošanai, atklājas jauna dzīves jēga,” par izstādi stāsta Helēna Heinrihsone.

Muzejā, Bangerta villas saimnieces virtuvē skatāma arī saldo ēdienu pagatavošanas piederumu izstāde „Virtuves impērija”, kas veidota, sadarbojoties Kuldīgas novada muzejam un Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejam. „Saldais ēdiens ir teicams maltītes noslēgums. Tradīcija pasniegt desertu pēc pamatēdiena Eiropā parādījās 19. gadsimtā, kad pieauga cukura ražošana, jo līdz tam cukuru varēja dabūt reti un tas bija ļoti dārgs. Sākotnēji privilēģijas baudīt saldo ēdienu bija tikai turīgiem cilvēkiem. Lai sagādātu prieku mājiniekiem un viesiem ar gardi pagatavotu desertu, saimniecei virtuvē atradās plašs piederumu klāsts saldo ēdienu pagatavošanai. Tur bija gan pashas forma, kur gatavo īpašu Lieldienu saldo no biezpiena, gan speciāla ledus mašīna sniega krējuma pagatavošanai, gan dažādas pannas un formas, un daudz kas cits, kas palīdzēja sagatavot lielisku desertu,” teikts izstādes aprakstā.

Vienlaikus muzejā skatāmas arī pastāvīgās ekspozīcijas „Turīga kuldīdznieka dzīvoklis 20. gs. sākumā” un „Kuldīga pirms mums”. Muzejs svētkos būs atvērts: ceturtdien no 10:00 līdz 18:00, piektdien un sestdien – no 10:00 līdz 19:00, bet svētdien – no 10:00 līdz 18:00.

Kuldīgas Mākslas namā – Balta lapa”

Kuldīgas Mākslas namā, kas atrodas 1905. gada ielā 6, skatāma izstāde „Balta lapa”. Tajā iekļauti divdesmit astoņu Baltijas jauno mākslinieku darbi, kas atklāj jauniešu subjektīvo skatījumu uz pasauli caur divdimensiāliem (gleznas, video) un trīsdimensiāliem (skulptūras, instalācijas) mākslas darbiem. Mākslinieki izvēlējušies runāt par Baltijas valstīm tik nozīmīgu notikumu kā Baltijas ceļš. Mākslas nams ceturtdien atvērts no 12:00 līdz 20:00, piektdien un sestdien – no 10:00 līdz 20:00, bet svētdien – no 10:00 līdz 16:00.

Kuldīgas Mākslinieku rezidences galerijā – Māksla un At/Bilde”

Kuldīgas Mākslinieku rezidences galerija, Pils ielā 2, svētkos aicina apmeklēt izstādi „Māksla un At/Bilde”. Šī gada rezidences darbības koncepcija „Māksla un At/Bilde” radusies, iedvesmojoties no dzejnieka Roberta Dunkana apcerējuma par angļu valodas jēdziena „responsibility” (tulk. „atbildība”) etimoloģisku izcelsmi un vārdiem „response-ability” (tulk. „atbildēt-spēja”), kuru būtība angliski izsakāma ar „keeping the ability to respond”. Latviski to varētu skaidrot kā spēju atsaukties, radīt atbildes reakciju, atspulgu, atbalsi, atsauksmi – visu to, kas neatstāj vienaldzīgu un spēj radīt rezonansi. Dvēseles un sirds rezonanse šajā gadījumā attiecināma gan uz pašu mākslas darba autoru radīšanas procesā, gan uz mākslas darba skatītāju.

Izstādē uzaicināti piedalīties vienpadsmit Baltijas valstīs zināmi un atzīti mākslinieki. Katru Baltijas valsti pārstāv mākslinieki, kuru uzdevums bija radīt mākslas darbus, kas tieši sasauktos ar izstādes nosaukumu „Māksla un At/Bilde” – ko tā nozīmē un kā to saprot mākslinieks. Latviju izstādē pārstāv Helēna Heinrihsone, Ieva Iltnere, Aleksejs Naumovs un Kristians Brekte, Igauniju – Kaido Ole, Maarit Murka, Toomas Kuusing un Laurentius no Igaunijas, bet Lietuvu – Linas Liandzbergis, Vilmantas Marcinkevicius, Jonas Gaisunas un Jolanta Kyzikaite. Rezidences galerija būs atvērta apmeklētājiem katru dienu no 11:00 līdz 19:00.

Pilsētas dārzā – „Akvarelēšana”

Pilsētas dārzā sestdien, 18. jūlijā, no plkst. 11:00 līdz 16:00 būs skatāmi mākslas plenērā „Akvarelēšana” tapušie darbi, kas izpildīti dažādās akvareļu tehnikās. Plenērā piedalījās tautas tēlotājas mākslas studijas „Palete” dalībnieki un bērnu mākslas skolas audzēkņi. Izstādi papildinās radošā darbnīca “Pludināšana”, kurā „Kuldīgas paletes” dalībnieki un bērnu mākslas skolas audzēkņi palīdzēs visiem interesentiem iepazīties ar akvareļu tehniku, zīmēt un akvarelēt ar akvareļu zīmuļiem. Pasākumu piedāvā Mākslas centrs „Pēda”.

Līvijas Rezevskas izstāžu zālē – Romāna Bunclera gleznas

Līvijas Rezevskas izstāžu zālē, Mucenieku ielā 19, 2. stāvā būs skatāma Romāna Bunclera gleznu izstāde, bet 1. stāvā – pastāvīgā ekspozīcija. Ceturtdien un piektdien izstāžu zāli aicinām apmeklēt no 12:00 līdz 16:00, bet sestdien un svētdien – no 10:00 līdz 17:00.

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav