Restaurācijas meistarklasē atjauno sarežģītus frontona logus vecpilsētā

restaurācija, Kuldīga, seminārs
Foto: Ričards Sotaks

Augusta trešajā nedēļā Kuldīgā notika restaurācijas meistarklase „Sarežģītu koka būvgaldniecības izstrādājumu restaurācija”, kurā pēc vēsturiskām fotogrāfijām tika atjaunotas zudušās koka daļas, tādējādi demonstrējot procesu un radot izcilus restaurācijas piemērus Kuldīgas vecpilsētā. Meistarklases mērķis bija izvēlēties sarežģītus restaurācijas objektus, kas amatniekiem dotu iespēju pilnveidot izpētes un restaurācijas prasmes, tās vēlāk demonstrējot mazāk pieredzējušiem amatniekiem.

Meistarklases norisē piedalījās gan amatnieki, gan arhitekti, veicot izpētes darbu un rasējumu izstrādi, izmantojot vēsturiskās fotogrāfijas un analogus objektus Kuldīgas vecpilsētā, veicot uzmērījumus un izstrādājot konstruktīvo mezglu un griezumu risinājumus.

Meistarklases norisei tika izvēlēti trīs frontona logi vēsturiskajās ēkās vecpilsētā. Pusloka un apļveida logi Tirgus ielā 1 un Kaļķu ielā 3 iegūs savu oriģinālo izskatu. Visiem izvēlētajiem logiem ir neparasta forma, atšķirīgs dekoratīvais rotājums un konstrukcija. Īpaši sarežģīts ir logs Baznīcas ielā 14, kura apakšmala ir 2.60 m gara, tas ir ļoti liels un tā atjaunošana iespējama tikai pateicoties vēsturiskai fotogrāfijai, kuras labā kvalitāte ļauj spriest par dekoratīvā spraišļojuma rakstu un dod iespēju to restaurēt. Arī pats loga raksts ir ļoti smalks un tā vien vedina salīdzināt ar kokā veidotu mežģīni. Šo izaicinājumiem pilno restaurācijas darbu uzņēmies meistars Māris Gulbis. Pēc loga atjaunošanas klasicisma stilistikā veidotā ēka atgūs savu grezno parādes fasādes veidolu.

Projektā sadarbojās Kuldīgas novada pašvaldības Restaurācijas nodaļa un Lietuvas brīvdabas muzejs. Projekta īstenošana risina tādas Lietuvai un Latvijai kopīgas problēmas kā koka arhitektūras mantojuma tehniskā stāvokļa strauja pasliktināšanās; sabiedrības neizpratne par koka mantojuma unikālo vērtību sabiedrībai un zināšanu trūkums koka vēsturisko ēku saglabāšanai. Risinot šo problēmu, ļoti nozīmīga loma ir pārrobežu sadarbības veicināšanai. Augusta pēdējā nedēļā  Kuldīgas restauratori dosies uz Rumšiškes, lai sadarbībā ar Lietuvas brīvdabas muzeju iepazītu lietuviešu senās būvgaldniecības tradīcijas un piedalītos praktiskos atjaunošanas darbos.

Projekta DEVHERI mērķis ir uzlabot Kuldīgas novada pašvaldības un Lietuvas sadarbības partnera sniegto sabiedrisko pakalpojumu kvalitāti kultūras mantojuma saglabāšanas jomā. Sekojot Kuldīgas restaurācijas centra pieredzei, arī Lietuvas brīvdabas muzejs iecerējis izveidot un labiekārtot restaurācijas darbnīcu un izveidot četras darba vietas.

Aktivitāte notiek projekta DEVHERI jeb “Sabiedrisko pakalpojumu attīstība kultūras mantojuma saglabāšanai” Nr.LLI-350 ietvaros,kas saņēmis finansiālu atbalstu 85% jeb 77903.36 eiro apmērā no Interreg V Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020.gadam. 

Kopējās projekta izmaksas ir 91651.01 Euro, ERAF projektam piešķirtais finansējums ir 77903.36 Eiro. Šis apskats ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī apskata saturu pilnībā atbild Kuldīgas novada pašvaldības Restaurācijas nodaļa, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Oficiālā informācija par programmu pieejama www.latlit.eu. Es oficiālā mājas lapa www.euopa.eu

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav