Kuldīgas vecais rātsnams atzīts par otro labāko pērn restaurēto būvi Latvijā

Foto: Eduards Dambergs

Kuldīgas vecā rātsnama restaurācija skatē “Gada labākā būve Latvijā 2016” ieguvusi 2. vietu nominācijā “Restaurācija”, piekāpjoties tikai Rīgas doma un torņa restaurācijai.

“Esam gandarīti par to, cik augstu skates “Gada labākā būve Latvijā 2016” žūrija novērtējusi Kuldīgas vecā rātsnama restaurāciju – esam izcīnījuši 2. vietu starp ļoti spēcīgiem konkurentiem. Tas apliecina būvnieku un restauratoru paveiktā darba augsto kvalitāti – vecais rātsnams ir restaurācijas paraugs, un, tajā ieejot, ir jūtama senā elpa. Kuldīga var lepoties ar to, ka restaurēti ir abi vēsturiskie rātsnami. Tas ir vēl viens iemesls, lai apmeklētu Kuldīgu, aplūkotu atjaunotās senās celtnes un pie vecā rātsnama apskatītu pieminekli Ēvaldam Valteram, kas šeit atrodas jau gadu. Kā zina stāstīt Kuldīgas novada iedzīvotāji, tas, kurš pasēdēs un iedzers tēju kopā ar Ēvaldu Valteru, dzīvos 100 gadus. Paldies vecā rātsnama projekta komandai, būvniekiem, restauratoriem un visiem pārējiem, kuri ieguldījuši savu darbu un pūles Kuldīgas vecā rātsnama atdzimšanā,” pauž Kuldīgas novada Domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa.

Kuldīgas vecais rātsnams pēc atjaunošanas durvis vēra tieši pirms gada, un aizvadītā gada laikā tas sekmīgi atgriezies sabiedriskajā un kultūras procesu apritē. Ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un nozīmīga Kuldīgas vecpilsētas kultūras mantojuma daļa. Kā jau iepriekš ziņots, Kuldīgas veco rātsnamu bija nepieciešams restaurēt, jo ēka bija sliktā tehniskā stāvoklī. Vecais rātsnams ir nozīmīgs gan kā pilsētbūvniecības paraugs, gan kā tradicionālo kultūras vērtību radīšanas vieta, jo tajā darbojas Kuldīgas aktīvās atpūtas centrs, Tautas lietišķās mākslas studijas "Varavīksne” un "Ķocis”, kā arī radošā fotostudija “Divas upes”.

Lai apmeklētājiem būtu iespējams iepazīt tradicionālu 19. gadsimta sākuma koka ēku būvniecības tradīciju, atjaunots vēsturiskais telpu plānojums un anfilāde abos ēkas stāvos, kā arī viens no diviem vēsturiskajiem manteļskursteņiem, atsegtas laikmetam raksturīgās būvkonstrukcijas, būvdetaļas un sienu gleznojumi. Atjaunota arī maģistrāta zāle, kur kādreiz izlēma pilsētas svarīgākos jautājumus, atsegti koka siju griesti, saglabātas vēsturiskās un pēc 1973. gada projekta izgatavotās detaļas, kas bija labā tehniskā stāvoklī. Balstoties uz arhitektoniski māksliniecisko izpēti, vēsturiskajā atrašanās vietā atgriezušās kāpnes. Tā kā bija nepieciešams paplašināt amatnieku darbnīcas un nodrošināt tajās pietiekošu gaismu, 2. stāva pažobelēs atsegtas un jumtā uz Alekšupītes pusi izveidotas Kuldīgai raksturīgās, jau esošajām analogas logu izbūves. Veikta arī vecā rātsnama fasādes restaurācija. Darbos izmantotas tradicionālās metodes un materiāli. Pēc pašvaldības pasūtījuma ēkas tehnisko projektu izstrādāja SIA „Wonderfull”, bet ēkas restaurāciju veica SIA “Ostas celtnieks”.

Skati “Gada labākā būve Latvijā 2016” organizē Latvijas Būvnieku asociācija un Latvijas Būvinženieru savienība. Skate notika jau deviņpadsmito reizi.

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav