Kuldīgas speciālisti iepazīs pasaules mantojuma saglabāšanas pieredzi

Publicitātes foto

Marta trešajā nedēļā Kuldīgas novada pašvaldības speciālistu grupa dosies vizītē uz Rērūsu (Røros) Norvēģijā, lai iepazītu pasaules mantojuma saglabāšanas pieredzi un iepazītos ar veiksmīgo UNESCO Nominācijas faila sagatavošanas procesu. 

2011. gadā UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā iekļauta nominācija “Kuldīgas vecpilsēta Ventas senlejā”. Jau vairāk kā desmit gadus notiek mērķtiecīgs pašvaldības darbs, lai  nodrošinātu šī objekta saglabāšanu autentiskā stāvokli un labu pārvaldību. Lai sekmīgi turpinātu Kuldīgas nominācijas virzību uz iekļaušanu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstātiek veikts darbs pie LNK Asamblejas rekomendāciju izpildes, tai skaitā tiek veikta Nominācijas faila sagatavošanas izstrāde.

Konsultācijā ar ICOMOS starptautisko biroju Parīzē saņemts ieteikums kontaktēties tieši ar Rērūsas pasaules mantojuma apsaimniekotājiem, lai izmantotu Norvēģijas pieredzi, kas ļāva šo industriālo koka vecpilsētu 2010.gadā ar paplašinātu teritoriju, iekļaut UNESCO pasaules vērtību sarakstā.

Tikšanās laikā ar Rērūsā Kuldīgas speciālisti apmeklēs Rērūsas muzeju, lai labāk izprastu vara ieguves raktuvju kompāniju un tur izveidojušos pilsētu, aplūkos UNESCO objekta teritoriju, saglabājamās dabas ainavas un ūdens krātuves, kas saistītas ar objekta saglabāšanu un uzturēšanu. Vizītes ietvaros speciālisti apmeklēs Restaurācijas centru,  lai iepazītu vecpilsētā izmantoto metodiku ēku saglabšānai un atbilstošo konservācijas metožu izvēli koka būvgaldniecības restaurācijai. Paredzēta tikšanās pašvaldībā ar Pasaules mantojuma ierēdni un arhitektiem, lai uzzinātu Norvēģijas pieredzi vēsturisku ēku uzturēšanā un apsaimniekošanā, kā arī unikālās koka baznīcas, kas ir vecpilsētas centrālais objekts, restaurācijas procesu. Vizītes noslēgumā plānota tikšanās Riksantikvaren, jeb Norvēģijas kultūras mantojuma direktorātā, kas veic līdzvērtīgu darbu kā Valsts pieminekļu aizsardzības inspekcija Latvijā, kuras speciālistiem bijusi nozīmīga loma Rērūsas kā pasaules mantojuma objekta vizrīšanā iekļaušanai UNESCO sarakstā.

Tikšanās laikā ar Rērūsas UNESCO Nominācijas faila izstrādes darba grupu paredzēta diskusija par unikālās vērtības definēšanas metodēm, procesu un pieaicinātajiem ekspertiem; Nominācijas faila sagatavošanas procesu, sadarbību ar Valsts pieminekļu inspekciju. Diskusijas laikā tiks pārrunātas iespējas turpmākai sadarbībai Kuldīgas UNESCO unikālās vērtības definēšanā, Nominācijas faila sagatavošanas procesā, kā arī koka ēku restaurācijā Kuldīgā un Rērūsā.

Vizītes norise tiek finansēta no LR Kultūras ministrijas administrētās Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumenta programmas Divpusējās sadarbības fonda.

 

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav