Dzīres Kuldīgā 2017

Labākā nedēļas nogale šovasar “Dzīres Kuldīgā 2017”

Divdesmit otrās “Dzīres Kuldīgā”, kas no 13. līdz 16. jūlijam norisināsies Kuldīgas ielās, parkos, laukumos un citviet, svētku apmeklētājiem sola visdažādākos pasākumus un tikšanos ar jauniem un arī labi zināmiem māksliniekiem no Latvijas un citām valstīm.

“Dzīru” plašajā programmā, ko sarūpējusi Kuldīgas kultūras centra direktores Intas Burnevicas vadītā komanda kopā ar citām institūcijām un sadarbības partneriem, ir atrodami gan tradicionāli pasākumi, bez kuriem “Dzīres” nav iedomājamas, gan arī vairāki jaunumi un izmaiņas. Nedaudz mainījies arī laiks, līdz cikiem katrā no “Dzīru” dienām norisināsies pasākumi – ceturtdien svinēsim līdz vieniem naktī, piektdien – līdz diviem, sestdien – līdz četriem rītā, bet svētdien “Dzīres” noslēgsies plkst. 19.00 ar koncertu “Dzirkstī franču šampanietis”.

“Dzīru” atklāšanas parāde šogad būs uzticēta franču kompānijai “Remue Ménage”, kas skatītājus sola aizraujošā veidā iepazīstināt ar “Teiksmainā okeāna dzelmi”. Otro reizi Kuldīgas pilsētas festivālu krāšņos ielu teātris “Pavana” no Nīderlandes. Ja pērn mākslinieki kuldīdzniekiem un svētku viesiem bija atveduši izrādi “Krāsas”, ko izrādīja dažādās pilsētas vietās, tad šoreiz Kuldīgas ielās, parkos un laukumos bezbailīgi un droši pārvietosies apburošas strausiem līdzīgas radības.

Otro reizi “Dzīru” viesi varēs priecāties par ielu ērģelēm no Hāgas (Nīderlande). Pagājušajā gadā ērģeļu īpašnieks Peters Dekkers ar savu retro tehnikas brīnumu Kuldīgā viesojās pirmoreiz, “Dzīru” apmeklētāju iecienītā pirātu kora “De Stormvogels” vadītāja Hansa Gronendāla pierunāts. Acīmredzot, ērģeļu saimniekam Kuldīgā iepatikās, jo arī šogad viņš būs klāt “Dzīrēs”, tiesa, ar citām no savām ielu ērģelēm. Pēc gada pārtraukuma Kuldīgā viesosies arī pirātu koris, kas kuldīdzniekiem un svētku viesiem jau sen vairs komentārus neprasa.

Pirmoreiz Kuldīgas svētkos uzstāsies mākslinieku duets “Macadam Piano” no Francijas. Motorizētais pianists kopā ar kolēģi vijolnieci iepriecinās “Dzīru” viesus, dodoties muzikālā braucienā Kuldīgas ielās, jo, kā izrādās, braukt var ne tikai ar auto, motociklu vai velosipēdu, bet arī ar flīģeli. Savukārt ar kāzu fantāziju iepazīstinās ielu teātris “Tol” no Beļģijas.

Svētku piektdiena tradicionāli noslēdzas ar koncertu pilsētas estrādē. Šogad “Dzīru” viesi varēs baudīt Jāņa Petera teātra dziesmu naktskoncertu “Bez teātra mēs nevaram…”. Turpinātas tiks arī citas “Dzīru” tradīcijas – Alekšupītes skrējiens, Alekšupītes kanevāls un, protams, krāšņais svētku gājiens cauri visai pilsētai.

Arī šogad sestdienas rītā norisināsies pērn aizsāktais pasākums pieaugušajiem “Šampanietis brokastīs” Pilsētas dārzā, kurā īstām dāmām un patiesiem džentlmeņiem būs iespēja sākt dienu īpašā gaisotnē ar dzirkstošu vīnu un vieglām uzkodām, iepazīstot skaistuma noslēpumus, priecājoties par  miniatūrdārziem un citādi smalki izklaidējoties. Mazākajiem “Dzīru” viesiem būs iespējams piedalīties aizraujošā piedzīvojumā uz Pirātu salām, krāt iegūtās monētas un iemainīt tās pret pirātu dārgumiem.

Jaunums būs nakts pasākums pieaugušajiem “Zvaigžņu gaismā”. Tas sāksie sestdienas vakarā 23.00 un sola garantētu baudījumu acīm, ausīm un garšas kārpiņām, atklājot sapņaini mītisko Pilsētas dārza nakts pasauli.

Atrodiet Kuldīgas pilsētas festivāla “Dzīres Kuldīgā 2017” bagātīgajā programmā sev piemērotākos pasākumus un baudiet īpašo Kuldīgas svētku gaisotni!

Dzīres Kuldīgā 2017" pasākumu programma

Pasākumu programmaDzīru gājiena dalībnieku apbalvošana

Kuldīgas novada Dome izsludina konkursu festivāla “Dzīres Kuldīgā” gājiena dalībniekiem, kurus vēros tradicionālā svētku gājienu žūrija.

Žūrija izraudzīsies un ar pārsteiguma balvām sveiks uzvarētājus nominācijās: “Atraktīvie kuldīdznieki”, “Spilgtie kuldīdznieki”, “Jaunie kuldīdznieki”, “Muzikālie kuldīdznieki” un “Sirsnīgie kuldīdznieki”.

Žūrijā, kuras darbu vadīs Kuldīgas novada Domes deputāts, Kuldīgas Aktīvās atpūtas centra direktors Artis Gustovskis, šogad darbosies laikraksta “Kurzemnieks” žurnāliste Daina Tāfelberga, uzņēmēji Artis Rozītis un Roalds Cinis, floriste Santa Kļava un māksliniece, Kuldīgas Galvenās bibliotēkas darbiniece Kristīne Šimpermane. Apbalvošana notiks pilsētas estrādē pēc gājiena.

Dome aicina kuldīdzniekus – iestādes, uzņēmumus, biedrības un domubiedrus – aktīvi piedalīties gājienā, svinot savas pilsētas divdesmitos pilsētas svētkus. Kā katru gadu, kuldīdznieki aicināti doties gājienā brīvprātīgi, gatavojoties tam ar izdomu, asprātību un sirsnību.

Svētku rīkotāji cer, ka gājiens noritēs īpašā “Dzīru” gaisotnē, ko veidos paši gājiena dalībnieki un skatītāju tūkstoši. Gājiens ir iespēja sajust, kā visa pilsēta uzgavilē, gūt pozitīvas emocijas un stiprināt kopības sajūtu, apliecinot mīlestību un piederību savai pilsētai.

“Dzīru” gājiens notiks sestdien, 15. jūlijā, no 21.00. Gājiena maršruts būs tradicionāls – sākot no vecā Ventas tilta pa Baznīcas ielu līdz Rātslaukumam, pa Liepājas ielu, gar Pilsētas laukumu pa Smilšu ielu un Pētera ielu uz pilsētas estrādi. Pēc gājiena estrādē norisināsies lielā svētku balle.

Drošība festivāla "Dzīres Kuldīgā 2017" laikā

Foto: Eduards Dambergs

Tiekoties pašvaldības vadībai, drošības pārstāvjiem un pilsētas festivāla “Dzīres Kuldīgā” organizatoriem, šogad lemts par vairākiem papildus drošības pasākumiem “Dzīru” laikā, lai gan apmeklētāji, gan dalībnieki justos droši.

Festivāla “Dzīres Kuldīgā” laikā palielinās apsardzes un kārtības uzturētāju skaitu. Ņemot vērā iepriekšējā gada pieredzi, Kuldīgas novada pašvaldība vērsās Iekšlietu ministrijā ar lūgumu “Dzīres Kuldīgā” iekļaut valsts lielo pasākumu sarakstā, kuru norises laikā, lai nodrošinātu papildus drošību dalībniekiem, nepieciešama plašāka Valsts policijas iesaistīšanās. Valsts policija solījusi papildus drošības pārstāvju atbalstu un pārvietojamo izolatoru, kurā vienlaikus būs iespēja izvietot līdz 12 agresīvām vai pārlieku iereibušām personām. Valsts policija šogad sola arī vairākas mobilās ekipāžās Pilsētas laukumā, Liepājas ielā un citur. Piesaistīta arī zemessardzes palīdzība, kas pildīs apsardzes funkcijas pasākuma laikā.

Alkohola lietošanai pasākuma laikā tiks pievērsta pastiprināta uzmanība. Tāpat kā ikdienā, “Dzīru” laikā uz ielām nedrīkstēs atrasties ar atvērtām alkohola pudelēm, kā arī alkoholu būs atļauts lietot konkrētā pasākuma laikā un vietā.

Pilsētas laukumā jeb “salās” šogad ieviesta jauna kārtība – teritoriju ierobežos žogs, kam paredzēts jauns zonējums, kā arī teritorijā nedrīkstēs ienest alkoholiskos dzērienus. Kuldīgas novada pašvaldības policijas vecākais inspektors Dzintars Pakalns pastāstīja, ka plkst. 18.30 cilvēki tiks izvesti no “salu” teritorijas un līdz 19.00 pusstundu ilga tehniskā pauze. Pēc tam drošības pārstāvji kontrolēs apmeklētājus, ļaujot apmeklēt Pilsētas laukuma pasākumus tikai ar apsargu “svētību”. Plānots, ka Pilsētas laukumā vienlaikus dežūrēs 16 drošības dienestu pārstāvji. Tāpat apsardze dežūrēs slimnīcā, lai izvairītos no iespējamiem konfliktiem starp cietušajiem.

“Dzīru” tradicionālā gājiena dalībniekus, kuri tajā piedalīsies ar automašīnām, policijas pārstāvji brīdinās par ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu – strauja bremzēšana un gāzēšana, pasažieru nedroša atrašanās automašīnās būs aizliegta. Pašvaldības policijas priekšnieks Rinalds Gūtpelcs pastāstīja: “Pieredze liecina, ka gājiena dalībnieki mēdz sēdēt automašīnām uz jumta vai citur, izkārties pa logu. Šogad to stingri aizliegs. Katram šoferim būs jāsniedz vārds un uzvārds; ja apsardzes darbinieki pamanīs pārkāpumu, šoferis tiks sodīts.”

Šogad nedaudz mainījies arī laiks, līdz cikiem katrā no “Dzīru” dienām norisināsies pasākumi – ceturtdien svinēsim līdz vieniem naktī, piektdien – līdz diviem, sestdien – līdz četriem rītā, bet svētdien “Dzīres” noslēgsies plkst. 19.00 ar koncertu “Dzirkstī franču šampanietis”.

Sv. Annas baznīca aicina uz koncertiem

Foto: Artis Gustovskis

Kuldīgas pilsētas festivāla „Dzīres Kuldīgā” laikā no 13. līdz 15. jūlijam Kuldīgas Sv. Annas evaņģēliski luteriskā draudze aicina interesentus uz radošo darbnīcu un mūzikas vakariem “Stikls Mūzikā”. Vairāku dienu garumā ar koncertiem uzstāsies Latvijā zināmi mākslinieki.

Ceturtdien, 13. jūlijā, plkst. 20.00 Sv. Annas baznīcā koncertēs Kaspars Zemītis, Daumants Kalniņš un E. Vīgnera Kuldīgas mūzikas skolas absolventi. Savukārt piektdien, 14. jūlijā, no 16.00 līdz 18.00 Annas baznīcu pieskandinās Ozoliņu ģimene un Kuldīgas baptistu draudzes koris koncertā “Gaismas vadīts”.

Sestdien, 15. jūlijā, 12.00–15.00 uz Annas baznīcas dārzu aicināti paši mazākie interesenti, jo tur norisināsies radošā darbnīca “Stikla eņģelīši”. Ikviens varēs pašrocīgi izgatavot stikla eņģelīti. Darbnīcu vadīs māksliniece Iveta Brence. Plkst. 13.00 Annas baznīcas dārza apmeklētāji varēs baudīt Ventspils bērnu un jauniešu popstudijas “Jūras akmentiņi” koncertu “Dod un tev taps dots”.

Ieeja koncertos – bez maksas.

Pilsētas svētku laikā Sv. Annas baznīcas dārzā pie draudzes nama varēs baudīt pankūkas apmaiņā pret ziedojumu. Pankūku cepšana paredzēta piektdien no 14.00 un sestdien no 10.00. Ziedojumi tiks novirzīti baznīcas remontam.

Visu svētku laiku sv. Annas baznīca būs atvērta no 11.00 līdz vēlam vakaram un ikvienu aicinās ienākt, lūgt, klausīties un piedalīties.

Kuldīgas Sv. Annas baznīcas būvniecība noslēgusies 1904. gadā. Baznīcu savām vajadzībām uzcēla Kuldīgas latviešu draudze, kas līdz tam kopā ar vācu draudzi ilgstoši izmantoja Sv. Katrīnas baznīcu. 19. gs. beigās latviešu draudze paplašinājās tik ļoti, ka tas beidzot ļāva īstenot seno domu par sava dievnama celtniecību. Baznīcas celtniecība izmaksāja 55 tūkstošus rubļu.

Spēkavītu čempionāts 

“Betsafe Latvijas spēkavīru čempionāta” trīspadsmitā sezona gandrīz jau pusē. Šoreiz trešais posms notiks 16. jūlijā Kuldīgas pilsētas estrādē, kur no 12.00 spēkiem mērosies latviešu spēcīgākie atlēti.

Trešajā sacensību posmā uz starta līnijas stāsies deviņi, spēkavīru sacensībās sevi pieradījuši atlēti Oskars Martužans, Jānis Šleckus, Edgars Andersons, Artis Plivda, Sandis Ķiploks, Otomārs Skreija, Didzis Zariņš, Magnuss Vucāns un Raivis Mundiciems, kuram šī ir otrā sezona spēkavīru elites grupā.

Kā ierasts atlētiem būs jāmērojas spēkiem, veicot sešas disciplīnas. Pirmā no tām 145 kilogramus smagā “Husqvarna raidera cilāšana”, kam sekos spēkavīru trīspadsmitās sezonas jaunums “Ferratum Bank seifa celšana”. Spēkavīru vidū iemīļotais vingrinājums “Betsafe Sports Atlanta akmeņi” un šīs sezonas ietvaros vēl nebijušais vingrinājums “Labietis alus ragavu vilkšana”. Kā arī divas stafetes, kuras katra sastāv no diviem posmiem. “RERE grupas stafetē” spēkavīriem būs jānes 350 kilogramus smags grods un jāveļ riepa, savukārt “Darba drošības centra stafetē” noteiktā distances garumā jānes nēši un vairogs.

“Betsafe Latvijas Spēkavīru čempionāta” trešajā posmā norisināsies ne vien cīņa starp deviņi spēkavīriem, kuru vērot klātienē aicināti interesenti, bet arī izklaidējošas aktivitātes. Piemēram, iespēja izmēģināt savus spēkus kādā no vingrinājumiem vai aci pret aci satikties ar Latvijas spēcīgākajiem vīriem, lai vienotos kopīgai mirkļa iemūžināšanai.

Pirmajā “Betsafe Latvijas Spēkavīru čempionāta” posmā uzvaru svinēja aizvadītā gada Latvijas spēcīgākā vīra titula ieguvējs Aivars Šmaukstelis, savukārt otrajā posmā preilietis Artis Plivda.

“Betsafe Latvijas Spēkavīru čempionāta” ģenerālsponsors “Betsafe”. Atbalsta “Husqvarna”, “Latvijas Nafta”, “FerratumBank”, “RERE Grupa”, “Darba drošības centrs”. Informē radio “Star FM” un RĪGATV 24.

Pasākuma īpašie viesi

Theatretol

Starptautiskā mūzikas teātra kompānija – teātris “TOL” dibināts 1998. gadā Antverpenē. Tā izrādēs vārdu vietā tiek izmantoti pārsteidzoši tēli, dažādu tautu mūzika un kustības. Teātrim nav nepieciešamas telpas, jo krāšņās izrādes gan ziemā, gan vasarā notiek pilsētvidē, veidojot saikni starp vietējo arhitektūru, publisko telpu un skatītājiem. Bieži tiek radītas unikālas, tematiskas izrādes, izceļot konkrētās valsts un pilsētas specifiku. Teātra mākslinieciskais direktors Lots Seuntjens apgalvo, ka “TOL” darbojas īpašā, smalki poētiskā manierē un saspēlē ar publiku lieto oriģinālu, neparastu vizuālo un mūzikas valodu, ko atzinīgi novērtējuši skatītāji Eiropā, Krievijā, Singapūrā, Indijā, Japānā, Meksikā, Kanādā, Austrālijā un citur.

Kuldīgā šī neparastā kolektīva sniegumā redzēsim izrādi “Kāzu fantāzija”, kas veidota kā krāšņa parāde ar žilbinošiem tēliem – muzicējošiem līgavaiņiem un dejojošām līgavām. Izrāde, protams, ir par mīlestību.

Remue Menage

Jau vairāk nekā piecpadsmit gadus kompānija “Remue menage” rada pasakainas, luminiscējošas izrādes, kurās apvienoti tādi mākslas žanri kā cirks, deja, mūzika, maskarāde un lelles. To pamatā ir spēcīga vizuālā iespaida radīšana, izmantojot neparastus tēlus, oriģinālu horeogrāfiju un mehāniskas konstrukcijas.

Uz Kuldīgu mākslinieki atveduši izrādi “Teiksmainā okeāna dzelmē”, kas aicinās ienirt netveramā, pasakainā zemūdens pasaulē pilnā spožas un pārsteidzošas dzīvības. Šis neparastais jūras būtņu zvaigznājs kā vilnis plūdīs pa pilsētas ielām, pārvēršot tās gaismas gleznā, kurā noslēpumainu ritmu pavadījumā satiksiet jūras velnu, medūzas, jūraszirdziņus un citus dzelmes iemītniekus.

Pavana

1993. gadā Venēcijā dibinātā profesionālā ielu teātra grupa “Pavana” apvieno dažādu tautību aktierus, kuri regulāri pārsteidz ar savu izdomu, radot jaunas izrādes. Grupā darbojas “garkāji”, mūziķi, akrobāti un dejotāji, kuru veidotajās fantāzijas izrādēs liela loma ir satriecoši oriģināliem un krāšņiem tērpiem, kas liek sajūsmā aizrauties lielu un mazu skatītāju elpai.

Šogad “Dzīrēs”redzēsim brīvdabas ielu izrādi “Strausi”, kuras galvenie, košās spalvās tērptie sirsnīgie un nedaudz sirreālie tēli nebūt neslēps galvu smiltīs, bet aktīvi darbosies, iesaistot izrādes norisē arī skatītājus.

Macadam Piano

Macadam piano” ir franču mūziķu duets, ko veido pianists, kurš publikas priekšā vienlaikus ar mūziku izpilda arī pārsteidzošas piruetes ar savām riteņotajām klavierēm, un virtuoza vijolniece, kura pārvalda arī publikas uzjautrināšanas mākslu.

Paši mākslinieki savas izrādes sauc par vizuāli muzikālām performancēm un uzskata, ka tā, viņuprāt, varētu izskatīties “dzeja uz klavierēm”.

Valsējot, slīdot un griežot izteiksmīgus lokus, duets rada neparastas ainas pilsētas ielās, pāri visam skanot Mocarta, Šūberta, Džango Reinhardta, Šarla Trenē, Kurta Veila un citu komponistu radītajai mūzikai.

Mūziķis, pianists Žans-Luijs Kortess arī pats ir komponists, savukārt vijolniecei Džeinai Kortesai bez muzikālās izglītības ir profesionāla klauna diploms.

Ielu ērģeles 

Šā gada “Dzīru”viesiem atkal būs iespēja redzēt un dzirdēt Holandes tautas svētku un gadatirgu lepnumu – ielu ērģeles. Neparasto mehānisko mūzikas instrumentu darbinās tā saimnieks Peters Dekers, kura pārsteigums par viņgad šeit redzēto un piedzīvoto bija tik liels, ka uzreiz tika apsolīts atgriezties Kuldīgā arī šogad.

Pašas ērģeles ir automātisks stabuļu instruments, kura skaņa veidojas ar cinku pārklātās koka stabulēs. Gaisa padevi uz tām regulē īpašas, zigzagā salocītas kartona grāmatiņas, kuru lapās iešifrēts konkrētā skaņdarba ieraksts. Peters smej, ka to kolekcija viņam esot tik iespaidīga, ka pat nedēļā visu nevarot nospēlēt.

Ērģeles ir ne tikai amatnieka meistarstiķis, bet arī īsts mākslas darbs, jo tās tradicionāli tiek rotātas ar kokgriezumiem, dažādām figūrām un romantiskiem gleznojumiem. Kopā ar īpašo skanējumu tās spēj klausītājus aizraut savdabīgā ceļojumā laikā. To noteikti ir vērts izbaudīt!

Pirātu koris "De Stormvogels" 

Kuldīdznieku un “Dzīru” viesu jau iemīļotā pirātu kora “De Stormvogels” pamatrepertuāru veido senās jūrnieku dziesmas, kurām Nīderlandē, kā jau jūrasbraucēju zemē, ir senas tradīcijas. Iespaidīgi tērptā kora repertuārā iekļautas jūrnieku darba, tradīciju un rituālu dziesmas holandiešu, vācu un angļu valodās, kas stāsta par viņu skarbo dzīvi, cīņu ar dabas stihijām, tālām, noslēpumainām zemēm, malciņu ruma un mīļotajām sievietēm. Tukšā nepaliks dažādās valodās runājoši tradicionālo šlāgeru cienītāji, jo daudzas dziesmas gadu gaitā par savām atzinušas dažādas tautas.

“De Stormvogels” mākslinieciskais vadītājs Hanss Gronendāls stāsta, ka ļoti maz nošu materiāla saglabāts rakstveidā. Lielākoties šīs dziesmas tiek nodotas no paaudzes uz paaudzi dziedot, un koris uzskata par lielu godu šīs tradīcijas saglabāšanā dot savu ieguldījumu.

Satiksmes ierobežojumu shēmas

Noderīga informācija

Atgādinām, ka par godu Kuldīgas pilsētas svētkiem "Dzīres Kuldīgā 2017”  no 13. līdz 16. jūlijam Kuldīgas pilsētā jāizliek valsts un/vai pilsētas karogs.

Pasākuma atbalstītāji