Bērni ar garīgās attīstības traucējumiem apgūst zināšanas par koku un radošā darbnīcā palīdz izgatavot krēslu detaļas

skola, darbnīca, Pelči, skolēni, apmācības, seminārs, radošā darbnīca
Foto: Ričards Sotaks

4. decembrī Viduskurzemes pamatskolā-attīstības centrā Kuldīgas novada Pelču pagastā norisinājās izzinoša lekcija par koku un radošā darbnīca, kurā Rīgas Krēslu fabrikas pārstāvji mācīja bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem apgūt krēsla detaļas izgatavošanu.

Pirms četriem gadiem skolas direktorei Ināra Oļenai radās ideja, ka jādibina skolēnu mācību uzņēmums (SMU), ar kura palīdzību varētu iesaistīt skolēnus praktiskos uzdevumos, kā arī radīt ergonomiskus krēslus. I. Oļena 4. decembra pasākuma uzsvēra, ka vēlas mainīt sabiedrības attieksmi pret cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, jo arī viņi var būt vērtīgi, nevis novārtā pamesti. Skolā nodibināts SMU “Jaunais amatnieks”, kurā iesaistīti pieci skolēni. Skolēni aktīvi piedalās ergonomisko krēslu izgatavošanā un uzkrāj pieredzi Rīgas Krēslu fabrikā.

Pasākums sākās ar Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina tehnoloģiju institūta 4. kursa studentes Paulas Kristiānas Kalniņas izzinošu lekciju par dažādiem koku tipiem, piemēram, saplāksni, skaidu plātēm, finieri un cietkoku. P. Kalniņa visiem skolas zālē sanākušajiem bērniem pastāstīja, kā var uzzināt koka vecumu, kā tos atšķirt pēc lapām, kā arī noslēgumā iepazīstināja ar radošām idejām, ko interesantu no koka var izgatavot.

Šajā vasarā viens no skolēnu uzņēmuma “Jaunais amatnieks” pārstāvjiem bija praksē Rīgas Krēslu fabrikā. Viņš pastāstīja, ka darbs uzņēmumā norit trīs stāvos, un viņam visinteresantāk šķitis darboties pirmajā un otrajā stāvā, kur šķiro materiālus, apšuj un saliek kopā krēslus. Jaunietis iedrošināja citus skolēnus arī izmēģināt praksi, jo tā neesot grūta, bet atbildīga. Pasākuma otrajā daļā SMU “Jaunais amatnieks” dalībnieki Viduskurzemes pamatskolas-attīstības centra darbnīcā tika apmācīti un veica ergonomiskā krēsla detaļu slīpēšanu. Bērni ar lielu prieku apstrādāja desmitiem detaļu, kuras turpmāk izmantos ergonomiskajos krēslos visā Latvijā.