Negaiss radījis lielus postījumus Kabilē

kabile

11. jūnija negaisā, kas daudzviet Latvijā atnesa stipru vēju, lietusgāzes un krusu, cietuši vairāki Kuldīgas novada pagasti, bet vislielākie postījumi piedzīvoti Kabiles pagastā. Kopš 11. jūnija vakara notiek postījumu seku likvidēšana. Postījumu izraisītie zaudējumi un izdevumi, lai postījumus novērstu, vēl tiks aprēķināti.

Nolauzti koki, bojāts skolas jumts

Kabiles pagastā negaiss plosījās 11. jūnija vakarā ap plkst. 19.00. Pagastā nolauzti neskaitāmi koki – gar ceļiem, tostarp valsts autoceļu ieskaujošajā alejā, parkos, skolas, estrādes teritorijā, stadionā un citviet. Lūzušo koku dēļ bijuši arī elektroapgādes pārtraukumi. E. Ose pastāstīja, ka valsts autoceļu no kritušajiem kokiem jau vakar atbrīvojuši ugunsdzēsēji, bet pagasta pārvaldes darbinieki kopā ar iedzīvotājiem no kritušajiem kokiem atbrīvojuši pagasta autoceļu brauktuves. Viens koks bijis uzgāzies veikala ēkai, tas jau vakar novākts. Šodien un rīt turpināsies kritušo koku novākšana. Šai darbā Kabiles pagasta pārvaldei palīgā devušies tuvējo kaimiņpagastu pārvalžu darbinieki, ar pacēlāju palīgā ieradīsies arī SIA “Kuldīgas komunālie pakalpojumi” darbinieki. Palīgā nāk arī iedzīvotāji un vietējie uzņēmēji, zemnieki.   

Pašvaldība aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem netuvoties kritušajiem kokiem, jo tie var būt bīstami, kā arī aicina īpašu vērību pievērst bērnu pieskatīšanai.

Stiprais vējš sabojājis Kabiles pamatskolas jumtu, kā rezultātā pielijis skolas otrais stāvs. Arī sporta zālei cietis jumts. “Pēc dažām dienām Kabiles pamatskolā ir izlaidums. Centīsimies visu pēc iespējas ātrāk sakārtot,” sola E. Ose. Viņa pastāstīja, ka postījumu novēršanā iesaistās skolas kolektīvs un arī skolēnu vecāki. Skolas jumta bojājumus jau apsekojuši pašvaldības būvinspektori, tāmētāji gatavo tāmi jumta atjaunošanai.

Izpostīti sējumi, stādījumi gan zemniekiem, gan mazdārziņos.

Bez kokiem būtiski cietuši sējumi, stādījumi gan Kabiles zemnieku tīrumos, gan iedzīvotāju mazdārziņos – milzīgie krusas graudi burtiski sakapājuši iesētos un sastādītos augus, sadragājuši arī siltumnīcas. Līgas  un Voldemāra Mālnieku zemnieku saimniecībā “Raspodiņi” Kabilē nopostītas divas no četrām siltumnīcām. “Zemeņu lauks ir līdzens. Visu krusa sakapāja. Arī divas siltumnīcas ir sagrautas. Gurķi, paprika, pupiņas, kāposti, tomātu stādi, kā arī ziedu stādi, kas bija izlikti laukā, ir pilnībā izpostīti. Arī visi ogulāji ir pagalam. Domāju, ka zaudējumi būs vairākos tūkstošos eiro. Vētrā izturēja lielā siltumnīca, bet arī tai būs nepieciešams remonts,” stāsta zemnieku saimniecības “Raspodiņi” īpašniece Līga Mālniece. 

Pašvaldība aicina to pagastu lauksaimniekus, kuru sējumus un stādījumus izpostījusi krusa un negaiss, pieteikties sava pagasta pārvaldē, lai pašvaldība varētu apzināt postījumu apmēru un valsts līmenī virzīt jautājumu par stihijas izraisīto zaudējumu kompensēšanu.

Izsisti logi, bojātas automašīnas

Lielu postu krusa nodarījusi arī iedzīvotāju īpašumiem – mājokļiem un automašīnām. “Vairāku iedzīvotāju automašīnām krusa izsitusi logus, pat dažiem dzīvokļiem ir izsisti logi, un tie pielijuši,” postījumus iezīmē E. Ose. Krusa sabojājusi arī automašīnu virsbūves.

Kuldīgas novada pašvaldība vēl nevar pateikt, cik liels ir stihijas radīto zaudējumu apmērs naudas izteiksmē – tas būs zināms pēc tam, kad pašvaldība saņems Kabiles pamatskolas jumta atjaunošanas tāmi un būs beigušies postījumu likvidēšanas darbi. Pašvaldība augstu vērtē vietējo iedzīvotāju un uzņēmēju atsaucību un iesaistīšanos postījumu likvidēšanā.

FOTOGALERIJA


 

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav